Lasse Dvoracek ny holdleder!

lasseEn nyhed som er af ældre dato for medlemmerne, men splinter ny for de interesserede af AFK.

Lasse Dvoracek er ny holdleder for 2. Holdet!

Jonas Hansen nåede aldrig at komme helt ind i rollen som holdleder, da han fokuserede på sit arbejde som tour manager for Gulddrengen, og sit studie. Derfor var der flere opgaver som hang lidt i systemet. Det kunne Jonas ikke stå inden for, og måtte desværre trække sig. Jonas nåede dog at vise sine evner inden for området, hvor han fik planlagt flere træningskampe og sat holdet op til kamp med holdopstilling, og hvem der tog vasketøjet hjem. Stor tak til Jonas, som handlede af interesse for at glæde de andre medlemmer, selvom han vidste han ville få travlt. Jonas er fortsat medlem af klubben og målmand for 2. Holdet.

Lasse har vist en tydelig engagement for floorball, efter han trådte ind i klubben. Han har vist den direkte vej til klubben medlemmers hjerter, ved at vise den rette spille- og holdånd. Jeg var ikke et sekund i tvivl, at Lasse skulle være den første som jeg ville spørge, om rollen havde en interesse for ham. Lasse tog samtidig et kæmpe skridt, ved at tilmelde sig til trænerkursus den 4/12. Ved at bestå dette, vil han blive klubbens anden uddannede træner i HISTORIEN, og dermed indgå i trænerteamet, som består pt. kun af Geert. Dermed bliver Lasse også medlem af kredsen af frivillige arbejdskraft i klubben, som ikke betaler kontingent.

Jeg er utrolig glad og stolt, når medlemmer viser den ekstra gåpåmod og gør en indsats for at hjælpe Amager Floorball Klub frem i systemet.

Lasse’s arbejdsopgaver vil primært bestå af:
– Kamptilmelding for 2. holdet på FB
– Arrangere træningskampe for 2. holdet
– Udvælgelse og holdopstilling af truppen til kampene
– Sørger for spilletøj/målmandstøj ankommer til kamp
– uddelegere referat og vasketøj tjanser
– Sikre sig af kampprotokol uploades på DGI
– Opdaterer spillestatik og Referat på AFK hjemmesiden
– Giv klubbens medlemmer info, ved nye tiltag eller andet

Når Lasse bliver udlært træner, vil han blive en del af træningsøvelserne til træningen.

STORT VELKOMMEN TIL LASSE I TEAMET! 🙂


Kommentarer

Lasse Dvoracek ny holdleder! — 2 kommentarer

  1. Godt at høre, at der så hurtigt blev fundet en erstatning for Jonas.

    Fedt at der er nye kræfter der vil tage noget ansvar.
    Held og lykke med tjansen Lasse.

    Sørg for at uddeleger så meget som muligt af de praktiske gøremål, så du slipper for at stå med det hele, men også for at inddrage lidt flere i det frivillige arbejde 🙂

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *